Przykładasz wagę do witalnego, świeżego wyglądu, chcesz zawsze utrzymywać odpowiednią wagę przy której czujesz się dobrze, mieć promienistą cenę, błyszczące włosy i zdrowe paznokcie?
Powinieneś poświęcić odpowiednią uwagę nie tylko swojemu ciału, ale również swojemu umysłowi i zdrowiu. Zdrowe piękno płynie bowiem dosłownie z wewnątrz.
Żywienie odgrywa szczególnie ważną rolę w posiadaniu atrakcyjnego
i zdrowego wyglądu. Każdy kto je świadomie i zwraca uwagę na jakość jedzenia, które spożywa, już zrobił pierwszy krok. Jednak twój rytm życia i poczucie własnej wartości mają ogromny wpływ na Twoje samopoczucie. Pozwól sobie na miłe chwile dla ciała i dla umysłu –
i bądź dla siebie delikatny – bo pełne i szczęśliwe życie wymaga pozytywnego nastawienia.
Stres i wygórowane wymagania codziennego życia mogą powodować psychiczne i fizyczne choroby. Dzięki Ajurwedzie, indyjskiej nauce „długiego życia”, skupiasz swoją uwagę na wewnętrznej równowadze, tym samym jednej z najważniejszych podstaw zdrowego życia.
Człowiek składa się z całego ciała i duszy – na tym opiera się licząca 5000 lat ajurwedyjska sztuka leczenia. Jeśli nie będziemy żyli
w harmonii z naturą i naszą wewnętrzną istotą, staniemy się chorzy. Powód: trzy energie życiowe, tak zwane dosha, są wtedy wytrącone ze stanu równowagi. Stosując ajurwedyjskie metody leczenia ajurwedyjscy lekarzepomagają w ponownym zharmonizowaniu „Vata”, „Pitta” i „Kapha”.
Indywidualna terapia może obejmować np. jogę, medytacje, leki ziołowe, terapię żywieniową, masaże i nakładanie oleju.
Na szczęście nie musisz chorować, żeby wypróbować Ajurwedę! Sztuka leczenia już dawno temu odnalazła swoje miejsce w świecie wellness. W trakcie ajurwedyjskich terapii wellness poprawisz swoje fizyczne i psychiczne samopoczucie z pomocą terapii olejami, masaży i zasad dietetycznych. Efekty mogą utrzymać się przez długi czas. Dzięki analizie sięgającej głęboko do wnętrza, którą da Ci Ajurweda, wiele dowiesz się o swoich najskrytszych potrzebach.
Być może zadasz sobie pytanie „Jakie aktywności, jedzeniespotkania z ludźmi nie są dla mnie dobre?”. Dostrzeżesz własne czynniki stresogenne i staniesz się świadomy fizycznych
i emocjonalnych oznak obciążenia i wypalenia. Wprowadzenie nowych, zdrowych nawyków w swoje codzienne życie może poprawić jego jakość szybko i przede wszystkim długofalowo – zwyczajnie dlatego, że sięgasz do swoich najskrytszych potrzeb.
Nasza skóra jest wyjątkowa. Nie tylko oddziałuje na nią świat zewnętrzny, ale również ukazuje uczucia i nastroje Twojego wewnętrznego świata. Jak mówi stare powiedzenie – skóra jest lustrem duszy. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby dobrze o nią dbać, np. poprzez kąpiele i zdrową dietę.
Jako największy organ w ciele, nasza skóra przejmuje funkcje witalne. Chroni nas przed słońcem, zimnem, promieniowaniem, odwodnieniem
i przegrzaniem. Jest w równym stopniu organem oddechowym i wydalniczym. Może nawet rozpoznawać i niszczyć szkodliwe mikroorganizmy, które wnikają w jej zewnętrzną warstwę – i często ukazuje to, co czujemy wewnątrz. Stajemy się „źli do czerwoności” albo „bladzi ze strachu”, pocimy się ze strachu i podekscytowania albo dostajemy dostajemy gęsiej skórki w emocjonujących sytuacjach.
W przypadku atopowego zapalenia skóry lub łuszczycy psychologiczny stres może prowadzić do zaognienia się choroby lub do kolejnego jej nawrotu. Oczywiste, że nasz wiek odbija się na skórze. Jednakże, gdy jesteśmy zrelaksowani, dobrze wypoczęci i odżywieni, wygląda ona na młodszą niż w rzeczywistości.
Wellness to nie musi być coś drogiego. Zaprojektuj swój własny program feel-good, który zrealizujesz w domu. Czy będą to codzienne krótkie rytuały czy obszerny dzień pielęgnacji – pozwól sobie na zainspirowanie się naszymi pomysłami.
Co powiesz na aromatyczną kąpiel?
Czy chciałbyś cieszyć się “tu i teraz” po stresującym dniu pracy? Zadbaj o zmysł węchu – najbardziej zagadkowy z ludzkich zmysłów. Informacje pobrane przez nos natychmiast dosięgają obszarów mózgu odpowiedzialnych za wspomnienia i emocje – więc informacje zapachowe mają bezpośredni wpływ na życie emocjonalne. W związku z tym, że posiadamy „pamięć węchową”, zapach może wpłynąć na nasz nastrój i przywrócić wspomnienie zapomnianych doświadczeń. Zapachy, które przywracają przyjemne wspomnienia pozytywnie wpływają na nasz system odpornościowy i naszą psychikę.
Stosowanie zapachów szczególnie warto uwzględnić w domowym programie wellness. Używamy olejków aromatycznych, substancji zapachowych roślin, które uzyskuje się z kwiatów, liści, igieł sosnowych, łodyg, owoców, skórek owoców, traw tropikalnych, korzeni i nasion.
Zbalansowana dieta to podstawa dla piękna i dobrego samopoczucia. Ważne jest to, co jesz – ale też jak jesz. Przeczytaj nasze wskazówki dla pysznych i zdrowych posiłków.
Jeśli masz nadwagę lub cukrzycę, dieta nisko-węglowodanowa może być dla Ciebie idealna. Włoskie badanie przeprowadzone na pacjentach z nadwagą, u których zdiagnozowano cukrzycę typu 2, pokazało, że nisko-węglowodanowa dieta śródziemnomorska pomaga w szybszej utracie wagi i utrzymuje stabilny poziom cukru we krwi. Niemieckie badanie wskazało na podobne konkluzje. Warto jednak przedyskutować zmiany w diecie ze swoim lekarzem prowadzącym.
Wniosek: postaw na zróżnicowane posiłki i jedz z umiarem. Dodatkowo próbuj nowych przepisów, takich, jak np. sałatka z turbotem i plastrami mango. Smacznego!
To, co jemy i pijemy ma ogromny wpływ na zdrowie naszej skóry. Trądzik, łuszczyca i inne choroby mogą być spowodowane nawykami żywieniowymi. Nawet niewielkie zmiany mogą tutaj pomóc.
Choroby skóry często wynikają z chorób wewnętrznych i zaburzeń trawienia. Jednym z przykładów jest trądzik, jedna z najczęstszych chorób skóry na świecie. Badacze żywienia wykazali, że trądzik pojawia się wśród dzikich plemion tylko wtedy, gdy zrezygnują z tradycyjnej diety. Nabiał również może powodować trądzik u młodych osób.
Powodem moga być wahania hormonalne. Mleko to prawdziwy koktajl hormonalny i zawiera molekuły będące prekursorami testosteronu, męskiego hormonu płciowego, który jest znaczący przy rozwijaniu się trądziku. Mleko zawiera też czynnik wzrostowy IGF-1, który jest podobny do insuliny i stymuluje produkcję testosteronu.
Skoordynuj swoją dietę – w przypadku łuszczycy, przewlekłej choroby zapalnej skóry, dowiedziono pozytywnego wpływu odpowiedniej diety. Powodem łuszczycy mogą być czynniki genetyczne lub środowiskowe, stres i przyjmowane leki. Dieta dopasowana do choroby może ustabilizować defekty organizmu, skuteczniej uzdrowić skórę i błony śluzowe. Jedno z badań wykazało, że po czterech tygodniach stosowania diety ograniczającej kalorie, problemy skóry u badanych osób znacznie się zmniejszyły.
Jedz zdrowo i pij wystarczająco: Jeśli stosujesz zbalansowaną dietę – zawierającą produkty pełnoziarniste i nabiał oraz wystarczające porcje owoców i warzyw – a do tego wystarczająco dużo pijesz, dajesz swojej skórze optymalną bazę zaopatrzenia. Ważne: nie unikaj tłuszczy całkowicie! Tłuszcze bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe sprawiają, że ściany komórkowe są jędrne i elastyczne. Mogą wtedy wchłaniać składniki odżywcze łatwiej i uwalniać produkty końcowe przemiany materii. Zatem powinieneś regularnie spożywać wysokiej jakości oleje roślinne, orzechy, nasiona
i wysokotłuszczowe ryby. Na zdrowie!
W miarę możliwości jedz naturalne jedzenie: Na przykład, badane osoby chorujące na pokrzywkę przewlekłą przeszły na dietę bez konserwantów i barwników. Unikały też produktów takich jak ananas, truskawki i morele, ponieważ ich naturalne składniki mogą powodować pozornie alergiczne reakcje. W ciągu trzech tygodni 70% pacjentów było wolne od objawów.
Bądź cierpliwy i konsekwentny. Czy jest to z powodów choroby czy kosmetycznych – jeśli chcesz zrobić coś dobrego dla swojej skóry poprzez zmianę swojej diety, zmiany w skórze nie zajdą w ciągu jednej nocy. To projekt, który musi potrwać, a cierpliwość będzie wynagrodzona. Więc poczekaj – warto zainwestować w zdrową dietę.
Kąpiel alkaliczna to czysty relaks i oczyszczenie – jest też gorąco polecana na problemy ze skórą. Odpowiednie składniki do przygotowania kąpieli dostaniesz w aptece. Wypróbuj sam!
Wzrok, słuch, węch, smak, dotyk – jak świadomy jesteś swoich pięciu zmysłów w codziennym życiu? Zrób coś dobrego dla swoich organów zmysłów. Oto nasz program feel-good dla oczu i uszu.
Zmysł wzroku – często zwany zmysłem wizualnym – to nasz najważniejszy receptor sensoryczny. Rejestrujemy do 10.000 bodźców wizualnych na sekundę. Nasz umysł w mgnieniu oka podsumowuje je
i interpretuje. Nic dziwnego, że często czujemy się wizualnie nadmiernie pobudzeni na koniec dnia.
Nasz słuch to drugoplanowy zmysł, który ciągle jest w gotowości. Uszu nie można zamkną, więc zawsze są nastawione na odbieranie. Ten niezwykle wrażliwy organ może przyjąć 100.000 informacji na sekundę, lecz jedynie nie więcej niż 30 dociera do naszej świadomości. Nawet
w snach te informacje nie są wyłączone. Informują nas, chronią
i ostrzegają w chwilach, gdy nasze oczy nie widzą.
Palming wprowadza oczy w stan intensywnego relaksu – wypróbuj sam!
Zapewnij swoim zestresowanym uszom regularny odpoczynek!
Wypróbowałeś nasze wskazówki relaksacyjne dla oczu i uszu? Jeszcze trzy zmysły czekają na Ciebie w ramach przygody z wellness.
Oto nasze porady feel-good dla zmysłów węchu, smaku i dotyku.
Zmysł węchu i smaku są blisko ze sobą powiązane. Czy wiedziałeś, że Twój nos dostarcza około 80 procent informacji o smaku? Odbiera około 10.000 różnych zapachów. Nasze kubki smakowe, każdy posiadający od 50 do 150 komórek zmysłowych, znajdują się na języku. Potrafią rozróżnić smak słodki, kwaśny, słony i gorzki.
Jednak sztuczne smaki, przesadnie doprawione jedzenie, leki, choroby czy nawet starzenie sprawiają, że zapominamy jak intensywnie odczuwać smaki. Dobra wiadomość jest jednak taka – smak można trenować!
Odczuwanie i dotykanie należy do naszych pierwotnych doświadczeń – jako nienarodzone dzieci skupiamy się na tych zmysłach w łonie matki zanim jeszcze możemy słyszeć czy widzieć. Gdy byliśmy niemowlakami i małymi dziećmi używaliśmy ich do odkrywania świata. Czy coś jest kwadratowe czy okrągłe, gładkie czy szorstkie, zimne czy ciepłe, mokre czy suche, twarde, puszyste, wiotkie? Nauczyliśmy się to wszystko rozróżniać z pomocą tych zmysłów – oraz – w najszczerszym znaczeniu tych słów – naprawdę zaczęliśmy rozumieć nasz świat.
Specjalnym sposobem na zintensyfikowanie zmysłu dotyku jest "ścieżka do chodzenia na boso", w przypadku której chodzi się po specjalnie zaprojektowanej drodze do spacerowania. Dotyk stopami najróżniejszych materiałów wywołuje szczególnie silne odczucia, które wywłują silny relaks. Wiele uzdrowisk oferuje teraz ścieżki do chodzenia boso i szlaki do chodzenia boso.