Zdrowe odżywianie dla całej rodziny

Jako rodzic zawsze chcesz tego, co najlepsze dla swojej rodziny, zwłaszcza jeśli chodzi o zdrowie. Przy obowiązkach w domu, w pracy
i rodzinnych, często brakuje Ci czasu. 

 

Jednak pomimo presji czasu, nadal chcesz być wzorem dla swoich dzieci, zadowolić ich smak i spełnić oczekiwania – bez ignorowania własnych potrzeb. Łatwo powiedzieć, ciężej zrobić...

 

Właśnie w takich stresujących sytuacjach życiowych zbalansowana dieta jest kluczowa. Dostarcza energii na cały dzień i zapewnia lepszą jakość życia i wspaniałe chwile z najbliższymi.

Zrób coś dobrego dla siebie i dla swojej rodziny

7 zasad dla skutecznego wprowadzenia zmian

  1. Pokaż swojemu dziecku teraz, jak stosować zdrową dietę, żeby stała się integralną i naturalną częścią jego życia.
  2. Zaangażuj całą rodzinę w proces przygotowywania – od zakupów, po gotowanie i nakrywanie do stołu. Odciąży to Ciebie i da Wam piękne, wspólne chwile w gronie rodziny.
  3. Bądź pozytywnym wzorem i pamiętaj, że rodzice mają ogromny wpływ na nawyki żywieniowe swoich dzieci.. 
  4. Daj się zainspirować! Indywidualny plan żywienia Metabolic Balance daje Ci wiele zdrowych przepisów i wartościowych sugestii.
  5. Bądź kreatywny! Gotuj z kolorowych warzyw, przygotowuj dania, które są odpowiednie dla dzieci i wybieraj proste przepisy, które możesz z łatwością dostosować do ich smaków i tolerancji żywieniowych.
  6. Kupuj świadomie i wybieraj produkty regionalne i sezonowe. Kalendarz sezonowy powie Ci, kiedy możesz kupić świeże
    i niedrogie produkty lokalne.
  7. Korzystaj z narzędzi do planowania, żeby zaoszczędzić czas, pieniądze i uniknąć stresu. Może to być klasyczna lista zakupowa, tygodniowe menu lub praktyczna aplikacja – wybierz to,
    co odpowiada Tobie. 

Utrata wagi dla całej rodziny – droga do sukcesu

Powiedzmy, że Ty i Twój partner chcecie stracić na wadze – ale jak wprowadzić zmianę diety w codzienne życie, jeśli pod uwagę trzeba wziąć całą rodzinę? Możesz to zrobić z łatwością wykorzystując kilka wskazówek, odrobinę kreatywności i trochę dobrego planowania. 

Wspólne zdobywanie doświadczeń w rodzinie jest ważne - każdy powinien się nimi cieszyć. Zakupy róbcie razem, gotujcie razem
i motywujcie nawzajem, także do uprawiania sportu! Poszukaj tez inspiracji dla zdrowej kuchni. Na przykład, plan żywieniowy Metabolic Balance dostarcza wielu wartościowych przepisów, które są dostosowane do indywidualnych potrzeb i zadowolą kubki smakowe wszystkich członków rodziny. 

Możesz wyczarować kompletny posiłek dla młodych i starszych poprzez zróżnicowanie kilku elementów – jak np. dodatek do dania głównego dla dorosłych lub inne drobne różnice w daniach. Przygotowanie dwóch posiłków nie jest wcale konieczne.
Wypróbuj sugerowany przez nas przepis. Można go wspaniale włączyć w Twój plan żywieniowy – i wnet stanie się ulubionym jedzeniem Twoich dzieci – spaghetti Bolognese.
 

Czy zdrowo karmimy nasze dzieci?

Pracujący rodzice często mają mało czasu na przygotowywanie zdrowych posiłków. Wykorzystywanie kupowanych w sklepie gotowych, rzekomo „zdrowych”, posiłków dla dzieci, na pierwszy rzut oka wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Jednakże produkty reklamowane specjalnie dla dzieci są tego odwrotnością. Wabią dzieci miniaturowymi zabawkami i zabawnym opakowaniem, dorosłych hasłami na opakowaniu, takimi jak: „zawiera wartościowe zboża”, „z dużą zawartością mleka” albo „wzmacnia kości”. 

W rzeczywistości rzadko zawierają to, co obiecują. Większość produktów dla dzieci zawiera o wiele za dużo cukru i tłuszczy – często są też przepełnione dodatkami i nadmierną zawartością suplementowanych składników odżywczych. Wykorzystywanie naturalnych składników jest znacznie zdrowsze: świeże jabłko na drugie śniadanie jest o wiele lepsze dla Twojego dziecka niż gotowy produkt, jakkolwiek nie byłby atrakcyjny!
 

Trudności codziennego życia

Kolejnym problemem jest catering w żłobkach, przedszkolach
i szkołach. Jadłospisy tych instytucji składają się głównie z mięsa, zbyt małej ilości owoców, warzyw, sałatek i świeżych produktów. Większość wybiera ciepłe posiłki – w takim systemie cateringowym wartościowe substancje są wytracone w trakcie przygotowywania, transportu
i długiego okresu podgrzewania. Bardzo często ilość energii na dziecko jest zbyt duża, a wartość odżywcza jest minimalna. Posiłki te więc rzadko kiedy spełniają rekomendacje instytutów żywieniowych.

To, co najlepsze dla Twojego dziecka – warunki zdrowego rozwoju

Fundamenty zdrowego życia kładzie się już na etapie niemowlęcia
i małego dziecka. Żywienie ma wpływ zarówno na rozwój,
jak i osiągnięcia Twojego dziecka. Pytanie na dziś jest takie, czy w tych czasach rodzice mają jakiekolwiek szanse, by zapewnić swojemu dziecku to, co dla niego najlepsze? 

Silvia Bürkle, technolog żywności, specjalista d/s żywienia i jeden
z naszych założycieli zachęca rodziców:
„ Jeśli będziesz pamiętał o kilku istotnych podstawowych zasadach żywienia, nic nie stanie na drodze do zdrowego rozwoju Twojego dziecka."
 

  • Upewnij się, że owoce, warzywa, mleko, produkty pełnoziarniste, ryby i dobrej jakości mięso stanowią regularną część posiłków.
  • Zapoznaj swoje dzieci ze smakiem świeżych owoców i warzyw już
    na etapie niemowlęcia.
  • Gotuj posiłki ze świeżych składników i nie używaj sztucznych wspomagaczy.
  • Unikaj jedzenia produkowanego specjalnie dla dzieci i uważnie czytaj etykiety produktów.
  • Upewnij się, że ilość codziennych przekąsek nie przekracza tego,
    co zmieściłoby się w dłoni dziecka.
  • Zdrowe napoje (woda, herbata ziołowa) powinny być zawsze dostępne dla dziecka – np. w dystrybutorze wody. 
  • Pakuj swojemu dziecku zdrowe przekąski (np. jabłka lub marchewki) do przedszkola, zerówki i szkoły. 
     

Wspólne gotowanie – wspaniała zabawa dla młodszych i starszych

Wspólne zakupy i gotowanie to wspaniała zabawa, posiłki są szczególnie zdrowe i Twoja rodzina będzie silniejszą jednością. Powiemy Ci jak zapoznać dzieci ze zdrową dietą w sposób pełen zabawy i pokażemy Ci zasady bezpieczeństwa, których należy się trzymać w kuchni. 

Od wieku szkolnego dzieci jedzą mniej więcej to, co położysz im na talerzu. Jednak nie zawsze łatwo jest zaspokoić gusta i równo zaangażować każdego z członków rodziny. Znajdź kompromis
i upewnij się, że każdy jest zadowolony i usatysfakcjonowany.

Jak sprawić by robienie zakupów i gotowanie było przyjemnym doświadczeniem dla całej rodziny:

  • Każdy członek rodziny może zamówić sobie danie (swoje ulubione) raz w tygodniu.
  • Podczas wspólnych zakupów i gotowania każdy się angażuje, wykonując odpowiednie zadania.
  • Pozwól swojemu dziecku na posiadanie własnej szuflady lub półki w kuchni z własnymi przyborami kuchennymi. To motywuje!
  • Wprowadź wesołą atmosferę w kuchni, np. krótkimi zabawami jak „Widzę coś, co zaczyna się na…”
  • Zaplanuj obszerne niedzielne śniadanie raz w miesiącu –
    z dłuższym menu i mnóstwem czasu dla siebie nawzajem.
  • Dzielcie się doświadczeniami w trakcie gotowania
    i jedzenia. Rozmawiajcie o doświadczeniach, planach na nadchodzące dni i najbliższe święta. W ten sposób skupiacie się na wspólnych doświadczeniach.
  • Jeśli starsze dzieci chcą same przygotować posiłek, pozwól im na to. Bądź w pobliżu żeby pomóc z pytaniami i problemami i chwal małych szefów kuchni. Ustal zasady na następne kulinarne sesje, ale dopiero po jedzeniu.

Niech będzie kolorowo!

Dzieci kochają kolory. Przedstaw maluchom zdrowe jedzenie i jak dobrze może ono smakować w kolorowej, zróżnicowanej kuchni. Różowe mleko truskawkowe, świeżo wyciśnięty sok pomarańczowy lub kolorowy talerz warzyw i owoców to wielka przyjemność –
i z niewielką pomocą, rzeczy te mogą być przygotowane przez małych koneserów!

Bezpieczeństwo w kuchni

Proste przepisy, takie jak jajecznica czy sałatka owocowa są szczególnie odpowiednie do przygotowywania z dziećmi. Przy bardziej skomplikowanych daniach po prostu dajesz dzieciakom łatwe zadania do wykonania, takie jak pokrojenie warzyw. Jednak temat bezpieczeństwa ma zawsze pierwszorzędne znaczenie. Podczas gdy przygotowywane jest jedzenie, wyjaśnij kuchenne zasady, żeby zapobiec wypadkom:

  • Nigdy nie dotykaj gorącej kuchenki.
  • Przy krojeniu zawsze kieruj ostrze noża od ciała.
  • Deski do krojenia nie mogą się ruszać.
  • Nigdy nie próbuj łapać spadającego noża.
  • Nigdy nie gaś tłuszczu płonącego na patelni wodą – zduś płomień kocem.

Zakupy zgodne z planem

Zakupy, gotowanie, sprzątanie – przy pracy zawodowej i opiekowaniu się rodziną zadań jest mnóstwo – każdego dnia. Dobra organizacja oszczędza czas, nerwy i pieniądze oraz pomoże Ci bezpiecznie przebrnąć przez tydzień. Pozwól nam pokazać Ci kilka sprawdzonych sposobów na zaplanowanie codziennego życia. 

Plan na zakupy i posiłki

Plan zakupów i posiłków pomoże, ułatwi i da więcej spokoju. 
Sprawi, że o niczym ważnym nie zapomnisz i unikniesz niepotrzebnych wydatków spowodowanych spontanicznymi zakupami. Posiadając plan zakupów, możesz bezpiecznie zaplanować robienie zakupów na jeden dzień w tygodniu. Powieś tablicę lub notatkę w dobrze widocznym miejscu i zapisz wszystko to, co Ci przyjdzie do głowy. 

Warto przygotować też plan posiłków na cały tydzień – możesz rozpisać śniadanie, drugie śniadanie i obiad oraz przystawki i desery. Następnie wynotuj produkty, których potrzebujesz w planie zakupów. 

Regionalne, sezonowe i świadome

Kalendarz sezonowy to następna wspaniała pomoc w zakupach, która podpowie Ci jakie owoce i warzywa są sezonowe. Produkty lokalne zbierane są w momencie gdy dojrzeją – są też świeższe, bogatsze w substancje witalne i smakują lepiej. W końcu nie muszą przebyć długiej drogi od lodówki samolotu czy ciężarówki – a to jest też korzystne dla środowiska. 

Przekonaj się o jakości i spróbuj rarytasów z targowiska czy straganu rolników lub sadowników. W supermarkecie kupuj lokalne owoce
i warzywa. Uważnie czytaj etykiety i zwracaj uwagę na informacje na półce. Na popularności zyskują też eko-boxy i organic-boxy.
Są dostarczane świeżo z Twojego regionu do Twojego domu – zawsze świeżo spakowane i w towarzystwie proponowanych przepisów.   

Zakupy produktów regionalnych i sezonowych to lepszy wybór – to dobre dla Twojego zdrowia, dla środowiska i dla Twojego portfela!

Mobilny asystent zakupów

Mobilni asystenci zakupów, jak np. darmowa aplikacja “Metabolic Balance for you” są szczególnie praktyczni i zawsze pod ręką. Aplikacja jest połączona z Twoim osobistym planem dietetycznym
i dostarcza propozycji zdrowych przepisów na wszystkie posiłki. Jasno zaplanowana tygodniowa rozpiska pokazuje wszystkie wybrane przez Ciebie dania. Co więcej potrzebne składniki są wygodnie ulokowane na liście zakupów. Wypróbuj sam!

Czy Twoje dziecko wystarczająco dużo pije?

Badania dowodzą, że wiele dzieci nie pije wystarczająco dużo płynów. Niedobory płynów mogą szybko doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji, a nawet zaszkodzić zdrowiu Twojego dziecka. Więc co możemy zrobić żeby nasze maluchy piły wystarczająco dużo?

Nastolatkowie mają większe zapotrzebowanie na płyny niż dorośli, proporcjonalnie do masy swojego ciała, a jeśli nie piją wystarczająco, szybko pojawią się problemy zdrowotne: wydajność psychiczna
i fizyczna dzieci jest obniżona, cierpią na zawroty głowy, zmęczenie
i ból głowy. 

Na dłuższą metę mogą pojawić się na przykład choroby układu moczowego i problemy z wypróżnianiem – jednakże nawet dodatkowa szklanka wody o pojemności około 200 ml dziennie może wprowadzić istotne zmiany i wyrównać zawartość wody
w organizmie Twojego dziecka.

Ile płynów potrzebuje moje dziecko?

WIEK Rekomendowana dzienna porcja wypijanej wody
4 do poniżej 7 lat    940 ml
7 do poniżej 10 lat    970 ml
10 do poniżej 13 lat

   1.170 ml

13 do poniżej 15 lat    1.330 ml
15 do poniżej 19 lat    1.530 ml

Źródło: German Nutrition Society

Co mogę zrobić, żeby mieć pewność, że moje dziecko wystarczająco dużo pije?

To prawda, ciężko jest namówić dzieci do tego, żeby wystarczająco dużo i regularnie piły - często nie myślą nawet o tym, żeby się napić, bo: są rozkojarzone albo zajęte lub może wcale nie chce im się pić albo po prostu nie mają ze sobą nic do picia. 

Co zatem robić?

  • Nie czekaj, aż dziecku zachce się pić. Pragnienie to pierwsza oznaka odwodnienia, więc lepiej jest pić regularnie, kilka razy dziennie.
  • Pamiętaj! Zapotrzebowanie na płyny u Twojego dziecka może znacznie się zwiększyć podczas uprawiania sportu, zabawy,
    w upalne dni lub gdy jest chore.
  • Woda jest szczególnie dobrym napojem. Nie zawiera żadnych kalorii ani cukru. Możesz też podać swojemu dziecku niesłodzone herbaty owocowe lub napary ziołowe. .
  • Zaproponuj swojemu dziecku dodatkowe pożywienie bogate
    w wodę, takie jak bogate w wodę owoce, warzywa i zupy.
  • Włóż lekką butelkę wody do szkolnego plecaka swojego dziecka.
  • W szkole dzieci powinny móc pić, kiedy chcą, także w trakcie lekcji.

Encuentra un asesor en tu zona